Perçin Blog

Perçin Blog

Perçin Nedir?

percin

Perçin nedir? :  Perçin, iki ya da daha çok malzemeyi birbirine birleştirmek için kullanılan bir bağlantı elemanıdır. Vidanın aksine, birleştirilecek parçalarda diş olması gerekmez; böylece çok ince malzemeler bile perçin kullanılarak birleştirilebilir. Civata ve somuna göre avantajı ise, birleştirileccek malzemelerin arka yüzüne ulaşmadan da birleştirme işlemini tamamlayabilmenizdir; bu nedenle genellikle “kör perçin” olarak adlandırılır.

Perçin Nasıl Kullanılır?

percin nasil kullanilir

Perçinleme işlemi sırasında: perçin çivisi perçin tabancasına yerleştirilir; birleştirilecek malzemelere açılan uygun çaplı bir deliğe perçin yerleştirilir; perçin tabancası sıkılır. Sıkma işlemi sırasında arka kısımda çivi, gövdenin içinden geçerek gövdeyi şişirir ve şişiremediği noktada koparak birleştirme işlemini tamamlamış olur. – Perçin nasıl kullanılır

Somun Perçin Nedir?

somun perçin nedir

Somun Perçin nedir : Diş açılamayacak incelikte malzemeleri civatayla birleştirmek için kullanılan bir bağlantı elemanıdır. Somun perçinin dişleri, uygulandığı malzemeye kaynaklanmış bir somun gibi çalışır. Somun Perçin kullanarak, arka tarafına ulaşamadığınız malzemeleri de somunlu hale getirebilirsiniz. Somun  Perçinler çoğunlukla mobilya, beyaz eşya, otomotiv, elektronik ve deniz araçları üretimi sanayi alanlarında kullanılmaktadır.

Perçini Oluşturan Bölümler

perçini oluşturan bölümler

Birden fazla parçayı birbirine bağlamak için kullanılan bağlantı elemanlarına Pop perçin (kör perçin) denir. Pop perçin ile perçinleme sırasında birleştirilecek malzemelerin arka kısmına ulaşmak-görmek gerekmediği için kör perçin olarak da adlandırılır. Perçini oluşturan bölümler şu şekildedir:

Standart Pop perçin temel olarak bir alüminyum gövdeden ve çelik çividen …

Perçin Nasıl Sökülür?

perçin nasıl sökülür

Perçin nasıl sökülür : Malzeme tadilatı ya da malzeme değiştirme gibi bazı durumlarda perçinin sökülmesi gerekebilir. Montajı yapılmış bir perçini sökmek için tercihen sökülecek perçin çapında bir metal matkap ucuyla perçin başı zayıflatılır (Sona kadar delik açılmaz). Sonra bir panç yardımıyla perçin başı sökülür ve perçin gövdesinin arka kısmı yine bir panç yardımıyla arkaya itilir. Gerekli işlemler yapıldıktan sonra, yeniden perçin sıkılır.

Doğru Perçin Seçimi

perçin tabancası arızaları

Doğru Perçin Seçimi : Standart Pop Perçin : Özel alaşımlı alüminyum gövde ve çelik çivi

Çoğunlukla metalik yüzeyler olmak üzere neredeyse her malzemenin birleştirilmesinde kullanılabilirler ve en çok kullanılan perçin çeşididir.

Geniş Kafalı Pop Perçin : Özel alaşımlı alüminyum…

Perçin Tabancası Arızaları

percin tabancasi arizalari

Perçinleme işlemi sırasında perçin kalitesi kadar, perçin tabancası kalitesi ve tabancanın düzgün çalışması da çok önemlidir. Perçin Tabancası Arızaları geliştiğinde aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Perçin tabancasının düzgün çalışmamasının en sık nedenleri şunlardır:

1. Sıkışmış Çivi: Perçin tabancasının içinde, önceki perçinleme işleminden…

Perçin Boyu Seçimi

percin boyu secimi

İşinizde kullanacağınız ideal perçin boyu seçimi, sıkılacak olan malzemenin kalınlığı ile kullanacağınız perçin çapının toplamı ile elde edilir.

Örneğin;

Birleştirilecek malzeme kalınlığı = a = 10mm
Perçin çapı = b = 4.8mm…

PERÇİN İÇİN UYGUN DELİK ÇAPI

percin capi secimi

İdeal bir perçinleme işlemi için, kullandığınız perçinin kalitesi kadar, perçini yerleştirdiğiniz delik çapı da çok önemlidir. Perçinleme İçin Uygun Perçin Delik Çapı ilgili detaylı bilgi için, Perçin Nasıl Sıkılır yazımızı da okumanızı öneririz.

Perçinleme işleminin uzun ömürlü olması için delik açma sırasında matkap ya da delici alet…

Perçin Tabancası Çene Değiştirme (video)

percin tabancasi arizalari
  1. PERÇİN TABANCASININ ARKASINDAKİ KAPAK VİDASINI SÖKÜN VE ESKİ PARÇALARI ÇIKARIN;
  2. ÇENELERİ, SİVRİ KISIMLARI UÇ TARAFA; DÜZ KISIMLARI ORTAYA BAKACAK ŞEKİLDE YERLEŞTİRİN;
  3. ÇENE İTİCİ PARÇAYI YERLEŞTİRİN;
  4. YAYI YERLEŞTİRİN…

Kalitesiz Perçin Nasıl Anlaşılır?

kalitesiz-percin-kullanimi

Micro Perçin olarak Türkiye’de perçin üretimine başladığımızda piyasaya borudan üretilmiş perçinler egemendi. Standart pop perçin gövdesi, özel alaşımlı içi dolu alüminyum telden üretilir. Özel otomatik soğuk form makineleri dolu alüminyum teli uygun uzunlukta keser; kesilen alüminyum tel parçasının içine yüksek basınçla vurarak telin içindeki malzemeyi sıvama yöntemiyle perçinin dışına iterek perçinin şapkası (flanş) haline getirir. Perçin çivisi de aynı şekilde özel alaşımlı çelik telden üretilir.

İletişim

Formu doldurduğunuzda sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz.

error: Micro Perçin - Bu içerik koruma altındadır.