Perçinler ve Perçin Çeşitleri

Perçinler ve Perçin Çeşitleri 

Perçinler, iki ya da daha çok malzemeyi birbirine bağlamak, birleştirmek amacıyla kullanılan ve vidanın aksine birleştirilen alanların dişli olmasını gerektirmeyen bir bağlantı elemanıdır. Kör perçin olarak da adlandırılan bu perçinler diğerlerinin aksine birleştirilen malzemenin arka kısmına kadar ulaşmaları gerekmemektedir.

Perçinler ve Perçin Çeşitleri Nelerdir?perçinler

Her türlü alan ve malzeme için farklı özelliklerde perçin çeşitleri bulunmaktadır. Perçin Ürün Sayfası İçin TIKLAYINIZ

Kullanım Alanlarına Göre Perçinler Nelerdir

Standart; genellikle metaller için kullanılan ve en çok tercih edilen alüminyum gövde ve çelik çivi kısımlarından oluşan perçin çeşididir.

Geniş kafalı; standart perçine göre daha geniş olmasından dolayı ince ve kırılgan alanlarda tercih edilen perçin türüdür.

Havşa kafalı; standart perçine göre havşa şeklindeki flanş kısmından dolayı bu adı almıştır.

Arkası kapalı; perçinlenen kısımdaki hava veya gaz kaçaklarını engellemek için üretilen bir pop perçin türüdür.

Ahtapot perçin; örümcek perçin de denilen bu pop perçin türü perçinleme aşamasında genişleyerek daha güçlü bir tutuş sağlar.

Geniş kafalı ahtapot; plastik tarzı kırılgan olan malzemelerin perçinlenme işleminde kullanılır.

Paslanmaz çelik perçin; adında da belirtildiği gibi gövdesi paslanmaz çelik olan perçin türüdür. Zaman içerisinde pas oluşumu ihtimali olan yüzeylerde kullanılır.

perçinler-pop-perçinAlüminyum; bu perçin türü de paslanmaz perçin gibi gövdesinin maddesinden adını almıştır. Paslanmaz çelik ile aynı ortamlarda kullanılabildiği gibi daha ucuz olması tercih edilme sebebidir.

Multigrip perçin; daha sağlam perçinleme istenilen bölgelerde gövdesindeki çizgiler sayesinde tercih edilir.

Geniş kafalı multigrip perçin; multigrip perçine göre daha geniş gövdeye sahip olan bir perçin çeşididir.

Somun perçin; çelikten yapılan somun perçin çok ince ve hassas malzemelerde kullanılır. Örneğin, ince saç malzemeler veya ince plastik yüzeylere montelenerek üzerine istenilen bağlantı elemanı ile kullanılabilir.