Pop Perçin Nedir?

Pop Perçin Nedir?

Pop Perçin Nedir? Pop perçin, birkaç malzemenin birleştirilmesi için kullanılan bir bağlantı parçasıdır. Vida, somun ve cıvataya göre bazı avantajlarının olması, kullanımını artırmaktadır. Vida kullanılarak iki malzemenin birleştirilme işleminde, diş aranırken, perçin kullanılması durumunda diş aranmaz. Perçin kullanılarak yapılan birleştirmelerde, cıvata ve somun da olduğu gibi birleşme malzemenin arkasına ulaşmadan tamamlanmış olmasıdır.

pop perçin nedir

Pop Perçin Çeşitleri Nelerdir?

Kullanım alanına, kafa yapılarına ve kullanım alanlarına göre perçinler çeşitlere ayrılmaktadır.

Perçin çeşitleri;

Standart alüminyum-çelik pop perçin (bombe kafalı),

Havşa kafalı perçin, (alüminyum gövde, çelik çivi)

Geniş kafalı perçin, (alüminyum gövde, çelik çivi)

Çelik perçin, (çelik gövde, çelik çivi)

Paslanmaz çelik perçin, (paslanmaz çelik gövde, paslanmaz çelik çivi)

Paslanmaz perçin, (alüminyum gövde, paslanmaz çelik çivi)

Ağır hizmet perçinleri  (çelik gövde, çelik çivi),

ve Somunlu Perçin olarak gruplandırılabilir.

Pop Perçin Çeşitleri Nelerdir?

Pop perçinler kafa bölümü ve çivi bölümü olarak iki ayrı bölümden oluşmaktadır. Pop perçin kafa yapılarına göre, bombe kafa, havşa kafa ve geniş kafa olarak gruplandırılmaktadır.

Bombe kafa pop perçinler, otomotiv, gemi inşaat, mobilya ve aydınlatma gibi birçok sektörde, malzemelerin birleştirilmesi amacıyla kullanılan, pop perçin türüdür. Kullanıldığı malzemelere göre değişik türleri bulunmaktadır.

Havşa kafa pop perçinlerin özelliği, perçin gövdesinin havşa biçiminde olmasıdır. Havşa kafa pop perçinler, yüzeye delik açılarak kullanılmaktadır. Savunma sanayi, havalandırma, gemi inşaat sektörü, mobilya, elektronik, asansör gibi geniş bir sektörde kullanılmaktadır. Alüminyum, plastik ve çelik malzemelerin birleştirilmesinde kullanılmaktadır.

Geniş kafa pop perçinler, özellikle plastik gibi daha hassas ve kırılma ihtimali yüksek olan malzemelerin birleştirilmesinde kullanılmaktadır. Kırılgan malzemelerde daha verimli bir birleştirme sağlamaktadır. Doğal gaz, ısıtma, mobilya gibi sektörlerde kullanılmaktadır.

Pop Perçin Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Pop perçin kullanılırken öncelikle birleştirilecek malzemeler için uygun olan pop perçin çeşidi seçilmelidir. Birleştirilecek malzemelere açılmış olan uygun büyüklükteki delikten pop perçin geçirilir. Uygulama manuel ya da havalı perçin makineleri kullanılarak yapılmaktadır. Delikten geçirilen pop perçin, manuel ya da havalı perçin makinesi ile birleştirilerek sıkılır.

Kaliteli Pop Perçin Nasıl Anlaşılır?

Micro Perçin markasıyla üretime başladığımızda, Türkiye marketine borudan üretilmiş perçinler egemendi. Standart perçin gövdesi, özel alaşımlı içi dolu alüminyum telden otomatik makinelerde üretilir. Özel otomatik soğuk form makineleri dolu alüminyum teli uygun uzunlukta kesip; kesilen parçanın içine yüksek basınçla vurarak telin içindeki malzemeyi sıvama yöntemiyle dış kısıma iter ve perçinin şapkası (flanş) haline getirir. Perçin çivisi de aynı şekilde özel alaşımlı çelik telden özel otomatik eksantirik preslerle üretilir.

Üretilen gövde ve çivi yağlardan temizlenip özel yüzey işlemlerinden geçerek, tam otomatik birleştirme makinelerinde birleştirilirler.

Kalitesiz Ürün Nasıl Anlaşılır?

Kalitesiz ürünler içi dolu alüminyum tel yerine alaşımsız alüminyum borular kesilip, baş kısmı basit bir presle kıvrılarak üretilir. Bu yüzden şapka kısımları düzensizdir. Birleştirme işleminin sağlam ve uzun ömürlü olması kullanılan alüminyumun alaşımına ve sıvama tarzı üretimin sağladığı mukavemete bağlıdır.

Kalitesiz perçinler çok ufak titreşimlerde bile kopmaya meyillidirler. Üretiminizde kalitesiz bağlantı elemanları kullanarak ufak miktarlarda yapmaya çalıştığınız tasarruf; size ürün memnuniyetsizliği, müşteri, ZAMAN ve para kaybı olarak geri dönecektir.