Somunlu Perçinler

Somunlu Perçin Nedir?

Diş açmaya müsaade etmeyecek kadar ince olan malzemeleri cıvata ile birleştirmek için kullanılan bağlantı elemanına somun perçin denilmektedir. Kullanılan somunlu perçinler malzemenin dişleri, uygulama yapılan malzemeye kaynak yapılmış bir somun gibi çalışmaktadır. Somunlu perçinler çok ince malzemeleri bile civata uygulabilir hale getirerek üretim sürecinize katkı sunar.

Somun Perçin Ürün Sayfası için TIKLAYINIZ

Somunlu Perçin Ne İşe Yarar?

Somunlu perçinlerin kullanılması ile arka tarafta ulaşılamayan malzemeler de somunlu hale getirilmiş olur. Ayrıca diş açmaya imkan olmayan durumlarda kullanılarak ya da açılacak olan dişlerim sağlam olamayacağı düşünüldüğünde bu malzeme yüksek oranda bir mukavemet sağlamaktadır.

Somunlu Perçinler ve Kullanıldığı Alanlarsomunlu perçinler

Somunlu perçin malzemesinin ilk kullanıldığı yer uçak kanatlarında, kauçuk yüzeyin montajı için kullanılmıştır. Bu uygulama ile klavuz çekilmenin mümkün olmadığı malzemelerin basit bir şekilde montajının yapıldığı görülmüş. Uygulama sayesinde somun kaynatma işlemine gerek olmaması büyük kolaylık olduğu için zaman ile bir çok alanda kullanılmaya başlanmış.

Somun perçin malzemesinin sıklık ile kullanım alanı, mobilya imalinde, beyaz eşya üretiminde, otomotiv sektöründe, elektronik eşya üretiminde ve deniz araçları imalinde kullanılmaktadır.

Somun Perçin Uygulaması Nasıl Yapılır?

Öncelik ile somun perçin perçin tabancasına doğru bir şekilde yerleştirilir. Birleştirilecek olan malzemeler için uygun çaplı bir delik açılır. Bu açılmış olan deliğe perçin malzeme yerleştirilir. Daha sonra perçin tabancası sıkma işlemine geçilir. Yapılan sıkma işlemi esnasında somun perçinin arka kısmı şişerek, malzemeyi sıkıştırır. Bu şekilde somun perçin uygulama işlemi sonlandırılmış olur. Yapılan işlemde kullanılan malzemenin kalitesi önemli olduğu gibi birleştirilen malzeme için açılan delik çapının doğru ayarlamak gerekmektedir.

percin