Perçin ve Somun Perçin Nedir?

percin-mobil

Micro Perçin ve Somun Perçin

Kaba ökçemile perçin kılan Kazan eridüm

Dede Korkut Kitabı’nda geçen yukarıdaki cümle, tarihte perçin kelimesinin ilk geçtiği metindir.
“1. çalıdan yapılan çit, 2. mıh ucunu kamamak” [ Meninski, Thesaurus (1680) ] anlamlarında kullanılmıştır.

1986 yılında kurulan Uzman Alüminyum Ltd.Şti. imalat sektörünün çeşitli dallarında faaliyet göstermekte olup Türkiye’de ithal perçin kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 1998 yılında gerekli altyapı ve makine yatırımlarını yaparak Türkiye’de Perçin İmalatı alanında ilk adımı atmıştır.

Pop Perçin ve Somun Perçin ürünlerini, özel alaşımlı içi dolu alüminyum ve çelik tellerden DIN7337, ISO, TSE ve RoHS Standartlarına uygun olarak, tam otomatik makinelerde üreten firma Micro Perçin ve Piton Perçin markalarıyla hizmet vermektedir.

2018 Yılı İtibariyle Türkiye’de 400’den fazla perçin bayisi olan Micro Perçin, 11 ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir.

percin

Pop Perçin ve Somun Perçin

Pop perçin, iki ya da daha çok malzemeyi monte etmek için kullanılan bağlantı elemanıdır. Vidanın aksine, birleştirilecek parçalarda diş olması gerekmez; böylece çok ince malzemeler bile perçin kullanılarak birleştirilebilir. Civata ve somuna göre avantajı ise, birleştirilecek malzemelerin arka yüzüne ulaşmadan da birleştirme işlemini tamamlayabilmenizdir; bu nedenle genellikle “kör perçin” olarak adlandırılır.

Kalitesiz Pop Perçin ve Kaliteli Perçinin Farkları

Türkiye’de üretime başladığımızda, piyasaya borudan üretilmiş perçinler egemendi. Bu perçinler zayıftır ve bir süre sonra kuvvete maruz kaldığında kolay kopamaya meyillidirler. Ayrıca perçin tabancasının çabuk bozulmasına, çenelerinin hızlı aşınmasına yol açarlar. Standart pop perçinin gövdesi, özel alaşımlı içi dolu alüminyum telden üretilir. Özel otomatik soğuk form makineleri dolu alüminyum teli uygun uzunlukta keser; kesilen alüminyum tel parçasının içine yüksek basınçla vurarak telin içindeki malzemeyi sıvama yöntemiyle perçinin dışına iterek  şapkası (flanş) haline getirir. Çivisi de aynı şekilde özel alaşımlı çelik telden üretilir.

Üretilen gövde ve çivi yağlardan temizlenip özel yüzey işlemlerinden geçtikten sonra, tam otomatik birleştirme makinelerinde olarak birleştirilirler.

Kalitesiz Perçin Nasıl Anlaşılır?

Kalitesiz perçinler içi dolu alüminyum tel yerine alaşımsız alüminyum borular kesilip, baş kısmı basit bir presle kıvrılarak üretilir. Bu yüzden şapka kısımları düzensizdir. Birleştirme işleminin sağlam ve uzun ömürlü olması kullanılan alüminyumun alaşımına ve sıvama tarzı üretimin sağladığı mukavemete bağlıdır.

Kalitesiz pop perçinler çok ufak titreşimlerde bile kopmaya meyillidirler. Üretiminizde kalitesiz bağlantı elemanları kullanarak ufak miktarlarda yapmaya çalıştığınız tasarruf; size ürün memnuniyetsizliği, müşteri ve para kaybı olarak geri dönecektir.

Perçin Çeşitleri ve Perçin Kullanım Alanları

Standart Pop Perçin : Özel alaşımlı alüminyum gövde ve çelik çivi

Çoğunlukla metalik yüzeyler olmak üzere neredeyse her malzemenin birleştirilmesinde kullanılabilirler ve en çok kullanılan perçin çeşididir.

Geniş Kafalı Pop Perçin : Özel alaşımlı alüminyum gövde ve çelik çivi

Standart pop perçine göre daha geniş bir flanş sayesinde, birleştirilecek malzemelerden ön yüzde yeralanı plastik gibi kırılgan bir malzeme ise, daha sağlam bir tutuş sağlar ve perçin başının birleştirilen malzemenin içine gömülmesini yada malzemenin perçinden kurtulmasını önler.

Havşa Kafalı Pop Perçin

Arkası Kapalı Pop Perçin

Ahtapot Perçin (Örümcek Perçin) : Özel alaşımlı alüminyum gövde ve çelik çivi

Standart pop perçin gövde kısmı perçinleme işlemi sırasında genişleyip kısalarak bir birleştirme sağlarken; ahtapot perçinin gövdesi, özel çivisi sayesinde, dörde bölünerek “+” şeklini alır. Bu sayede birleştirilecek malzemelerden arka yüzdeki malzeme plastik gibi kırılgan bir malzeme ise, daha sağlam bir tutuş sağlar ve perçin gövdesinin birleştirilen malzemenin içine gömülmesini yada malzemenin perçinden kurtulmasını önler.

Geniş Kafalı Ahtapot Perçin : Özel alaşımlı alüminyum gövde ve çelik çivi

Paslanmaz Çelik Perçin : Paslanmaz çelik gövde ve paslanmaz çelik çivi

Alüminyum / Alüminyum Perçin : Özel alaşımlı alüminyum gövde ve Özel alaşımlı alüminyum çivi

Multigrip Perçin : Özel alaşımlı alüminyum gövde ve çelik çivi

Standart pop perçine göre daha mukavim bir malzemeden üretilen perçin gövdesi, ve perçin gövdesinde yer alan çizgiler sayesinde daha güçlü bir perçinleme işlemi sağlar.

Geniş Kafalı Multigrip Perçin

Somun Perçin : Özel Alaşım Çelik

Civata dişi açılamayacak kadar ince malzemelere uygulanarak, en ince yüzeylere bile civata uygulanabilmesini sağlar. İnce bir sac malzemeye somun perçin uyguladıktan sonra, dilediğiniz malzemeyi buraya civatayla monte edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

error: Micro Perçin - Bu içerik koruma altındadır.